CZ
IT
2019

Pátek

27. 11.   |  20:00

CHTĚL JSEM SE UKRÝT

VOLEVO NASCONDERMI  |  HIDDEN AWAY

režie: Giorgio Diritti  |  hrají: Elio Germano, Oliver Johann Ewy, Leonardo Carrozzo, Pietro Traldi, Orietta Notari, Andrea Gherpelli, Denis Campitelli, Filippo Marchi, Gianni Fantoni, Paola Lavini, Laura Pizzirani, Maurizio Pagliari, Francesca Manfredini, Daniela Rossi, Mario Perrotta, Paolo Dallasta  |  rok: 2020  |  délka: 120'

​

Toni, syn italské emigrantky vyhnaný zpět do Itálie ze Švýcarska, kde prožil složité dětství a dospívání, žije léta v přístřešku u řeky a nikdy se nepoddává samotě, zimě ani hladu.

Setkání se sochařem Renatem Marinem Mazzacuratim mu dá příležitost znovu se vrátit k malbě, je to počátek zadostiučinění, díky kterému si uvědomí, že umění je pro něj jediný způsob, jak získat vlastní identitu, skutečná možnost ukázat se světu a být jím milován.

„El Tudesc,“, jak mu říkají lidé z okolí, osamělý muž, rachitický, ošklivý, často vysmívaný a ponižovaný se stane skvělým malířem, který z břehu Pádu zachycuje svůj fantastický svět tygrů, goril a jaguárů.

Přemožen režimem, který se snaží „skrýt“ vše jiné, oběť vlastních úzkostí, je zavřen do blázince. I tam ale začne brzy znovu malovat.

Nejvíce ze všeho Toni maluje sám sebe, jako by si chtěl i přes všechna ta odmítnutí, kterými od dětství procházel, potvrdit svou touhu existovat. Propuštění z psychiatrické léčebny je momentem zadostiučinění a uznání jeho talentu. Sláva mu dovolí stavět na odiv dosaženou životní úroveň a zaměřit se na city, které v sobě vždy potlačoval.

Časem se ukáže, že jeho díla jsou darem pro celou společnost, darem v jeho odlišnosti.