CZ
IT


STŘEDOEVROPSKÝ FESTIVAL ITALSKÉHO FILMU

MittelCinemaFest 2022

2. – 8. 12. Praha – Kino Lucerna

Je nám ctí, že Vás i letos můžeme pozvat na trochu snění s italským filmem.

Opět přichází netrpělivě očekávaný MittelCinemaFest, festival současného italského filmu v České republice, který již podesáté nabídne týden projekcí v krásném prostředí pražského kina Lucerna. 

Úspěch a prestiž festivalu je zásluhou práce a úsilí všech aktérů Sistema Italia působících v České republice (Velvyslanectví Itálie, Italský kulturní institut, CAMIC - Italsko-česká obchodní a průmyslová komora), plodné  spolupráce s Cinecittà a kinem Lucerna a podpory hlavního města Prahy a řady italských společností působících v této zemi. Všem organizacím a jednotlivcům, kteří umožňují realizaci festivalu, srdečně děkuji.

Tituly na programu jsou, jak je již zvykem, pouze vzorkem vybraným ze široké škály nejnovější italské filmové produkce: jedná se o filmy a dokumenty uvedené v letech 2021 a 2022 na nejprestižnějších festivalech v Itálii i v zahraničí. 

6. prosince v 19.30 přenechá kinematografie na jeden večer své místo hudbě, a to koncertu věnovanému Enniu Morriconemu, skladateli, kterému italská i světová kinematografie vděčí za mnohé, v podání souboru Czech virtuosi a sopranistky Věry Talerko pod vedením maestra Waltera Attanasiho. Abychom propojení hudby a filmu učinili za dost, 7. prosince promítneme dokumentární film Ennio režiséra Giuseppe Tornatoreho, který dokonale ilustruje umělcovo dílo a odhaluje jeho nesmírnou hodnotu a rozmanitost.

Nenechte si proto ujít řadu setkání s kulturou, která na vás čekají od 2. do 8. prosince v kině Lucerna!


             Mauro Marsili

Velvyslanec Itálie v České republice

Vážení příznivci italské kinematografie!

V roce 2022, kdy slavíme 100. výročí založení našeho institutu, přichází také kulatý desátý ročník MittelCinemaFestu, který nám stejně jako v předchozích letech představí italskou společnost v mnoha jejích podobách, prostřednictvím rozličných žánrů, uměleckých vyjádření a přístupů k tématu. 

Čeká nás devět českých premiér, mezi nimiž nalezneme jak díla známých režisérů, tak i debuty začínajících tvůrců, v nichž vedle mladých talentů hrají i světoznámé herečky a herci: nechybí téma konfliktu mezi generacemi, zájmovými skupinami, jednotlivci (Calcinculo / Kopance Chiary Bellosi, Il signore delle formiche / Pán mravenců Gianniho Amelia, Primadonna / První žena Marty Saviny, Delta Michele Vannucciho); nejnovější literatura (Il colibrì / Kolibřík Francesky Archibugi podle stejnojmenného románu Sandra Veronesiho), svědectví představitele naší doby, papeže Františka I. (v dokumentu In viaggio / Na cestě Gianfranca Rosiho), citlivé otázky životního prostředí (Siccità / Sucho Paola Virzìho) a konečně dva filmy Maria Martoneho: Nostalgia / Nostalgie a Qui rido io / Tady se směju já, životopis Eduarda Scarpetty, legendární postavy neapolského a italského divadla. 

Posledním jmenovaným filmem zahájíme MittelCinemaFest 2022 za přítomnosti významné osobnosti italské kinematografie: 2. prosince s námi v Praze bude i světoznámý a obdivovaný herec Toni Servillo, který v tomto úspěšném snímku hraje hlavní roli. 

S nadšením z opětovného návratu do kin Vám přeji příjemně strávené večery plné zábavy.

Fabrizio Iurlano

ředitel Italského kulturního institutu v Praze

Video