I letos Vás jako již tradičně zveme na MittelCinemaFest, festival současné italské kinematografie, který se koná již po jedenácté.

Od 30. listopadu do 6. prosince budeme mít to potěšení představit pražskému publiku v nádherném sále pražského kina Lucerna devět filmů vybraných z těch, které oživily italskou filmovou sezónu v roce 2023. Cílem je nabídnout přehled a ukázku naší nejnovější produkce, ale také zvýšit přítomnost a distribuci italských filmů v České republice.

Iniciativa je realizována díky spolupráci se společností Cinecittà S.p.A., s italskými velvyslanectvími a italskými kulturními instituty ve střední Evropě  (Česká republika, Slovensko, Maďarsko) a díky podpoře Italsko-české obchodní a průmyslové komory, pražského kina Lucerna, českých distribučních společností Aerofilms a Film Europe, různých italských podnikatelských skupin působících v této zemi a řady mediálních partnerů. Všem, kteří přispěli k realizaci této akce, patří naše srdečné poděkování.

Doufám, že i letos bude MittelCinemaFest nadále růst a potěší diváky tím nejlepším, co italská kinematografie nabízí.

J. E. Velvyslanec Itálie Mauro Marsili

 

S velkým potěšením vás zvu na MittelCinemaFest, každoroční přehlídku současné italské kinematografie, která se bude konat od 30. listopadu do 6. prosince v pražském kině Lucerna.

Na programu je devět filmů, mezi nimiž jsou zajímavé debuty, které byly uvedeny v září na festivalu v Benátkách nebo jsou právě uváděny do kin a v současné době slaví velký úspěch v italských sálech: Je tu ještě zítřek, r. Paola Cortellesi, Nekonečná neděle, r. Alain Parroni, Mimì – vládce temnot, r. Brando De Sica, Nikde, r. Simone Massi.

Dále jsou na programu filmy Enea, druhý počin Pietra Castellitta za kamerou, Říkala jsem ti to Ginevry Elkann a První den mého života, nejnovější počin Paola Genoveseho, režiséra, který je v České republice již velmi ceněn.

Ve všech případech se představené filmy mohou pochlubit výjimečným obsazením, které potvrzuje obrovskou hodnotu herců, kteří jsou někdy již dobře známí i českému publiku: od Toniho Servilla přes Valeria Mastandreu až po Albu Rohrwacher a Valerii Bruni Tedeschi, stejně jako Paolu Cortellesi a další.

Stejně jako v předchozích ročnících jsme obzvláště rádi, že můžeme znovu nabídnout malou sekci festivalu, která představí filmy věnované významným osobnostem italského umění: to je případ dokumentu Borromini a Bernini. Výzva k dokonalosti, jehož autorem je Giovanni Troilo, a Caravaggiův stín, jehož autorem je Michele Placido.

Zveme vás proto, abyste s námi sdíleli emoce, které nám italská kinematografie odjakživa nabízí.

Ředitel Italského kulturního institutu Vito De Bellis